The Winners From The 2024 PA Farm Show Beer Competition

Editors note: Not all Pennsylvania breweries qualified for this competition. Breweries are required to pay dues to the state guild to qualify for the competition. 

The 108th Pennsylvania Farm Show took place Saturday, January 6th through Saturday, January 13th, 2024, in Harrisburg, PA. The Farm Show also held their annual Beer Competition, awarding breweries from all over the state in 23 different categories.

In this year’s competition, 44 breweries across 26 Pennsylvania counties submitted 255 beers to be judged, with 32 different breweries placing in the top 3 of these categories.

Below are your 2024 Pennsylvania Farm Show Beer Competition winners.

Category: Light American Ales And Lagers

1st Place: A-Town Light – Bru Daddy’s Brewing Company, Allentown in Lehigh County

2nd Place: Golden Gaze – Wolf Brewing Company, Mechanicsburg in Cumberland County

3rd Place: Paupack Cream Ale – Wallenpaupack Brewing Company, Hawley in Wayne County


Category: Light International Beer

1st Place: Grease The Poles – Spring House Brewing Company, Lancaster in Lancaster County

2nd Place: Speakeasy Series – Kentucky Common – McCall Collective Brewing Company, Allentown in Lehigh County

3rd Place: Rhein Lock – Wolf Brewing Company, Mechanicsburg in Cumberland County


Category: Czech Lagers

1st Place: Plzyenský Drozd – Czech Pilsner – Stoker’s Brewing Company, Tamaqua in Schuylkill

2nd Place: Rational Flaneur – Antifragile Brewing Company, State College in Centre County

3rd Place: Dusk ’til Dawn – Wolf Brewing Company, Mechanicsburg in Cumberland County


Category: Light German Beer

1st Place: Farmhouse Pils Lager – Locust Lane Brewing Company, Malvern in Chester County

2nd Place: Helles Lager – Hemauer Brewing Company, Mechanicsburg in Cumberland County

3rd Place: Kolsch Ale – Locust Lane Brewing Company, Malvern in Chester County


Category: Malty German Lagers

1st Place: Festbier – Wallenpaupack Brewing Company, Hawley in Wayne County

2nd Place: Vanguard Lager – Lavery Brewing Company, Erie County

2nd Place: Das Lagerhosen – Lost Tavern Brewing Company, Bethlehem/Hellertown in Northampton County


Category: Dark European Beer

1st Place: Mr. Yum – Rough Edges Brewing, Waynesboro in Franklin County

2nd Place: Dopplebock – Boal City Brewing, Boalsburg in Centre County

3rd Place: Rye Bock – Saucony Creek, Kutztown in Berks County

Honorable Mention: Schwarzbier Lager – Otto’s Pub & Brewery, State College in Centre County


Category: American Blonde And Pale Ales

1st Place: Canary In The Coal Mine – Gearhouse Brewing Company, Chambersburg in Franklin County

2nd Place: American Blond Ale – Aldus Brewing Company, Hanover in York County

3rd Place: With A Little Help From My Friends – Wolf Brewing Company, Mechanicsburg in Cumberland County


Category: American IPAs

1st Place: Wayward West Coast IPA – McCall Collective Brewing Company, Allentown in Lehigh County

2nd Place: Ninja Boots – Gearhouse Brewing Company, Chambersburg in Franklin County

3rd Place: Golden IPA – Dock Street Brewery South Philadelphia in Philadelphia County


Category: Hazy IPAs

1st Place: Burgerstaxx – Second Sin Brewing Company, Bristol in Bucks County

2nd Place: Pearl O’my Eye – Bent Run Brewing Company, Warren County

3rd Place: Moonlit Grotto – Antifragile Brewing Company, State College in Centre County


Category: European Wheat Beers

1st Place: Hawley Hefeweizen – Wallenpaupack Brewing Company, Hawley in Wayne County

2nd Place: Hefe Weight – Gearhouse Brewing Company, Chambersburg in Franklin County

3rd Place: El Hefe – Wolf Brewing Company, Mechanicsburg in Cumberland County


Category: Traditional English Ales

1st Place: Old Squire Abel’s ESB – Two Rivers Brewing, Easton in Northampton County

2nd Place: Bankers Brown Ale – Two Rivers Brewing, Easton in Northampton County

3rd Place: Dogs Bollocks ESB – Olde Bedford Brewing Company, Bedford County


Category: British Ales

1st Place: Jolly Scot Scottish Ale – Appalachian Brewing Company, Various locations

2nd Place: Sally O’Malley – Gearhouse Brewing Company, Chambersburg in Franklin County

3rd Place: McFadden – Hemauer Brewing Company, Mechanicsburg in Cumberland County


Category: Strong British And American Ales

1st Place: Double Rodeo – Zeroday Brewing Company, Harrisburg in Dauphin County

2nd Place: Sixth Anniversary Ale – Wallenpaupack Brewing Company, Hawley in Wayne County

3rd Place: Can I Kick It? India Pale Ale – Aldus Brewing Company, Hanover in York County


Category: Belgian Ales

1st Place: KINDLING KWAD – Stoker’s Brewing Company, Tamaqua in Schuylkill – Best Of Show Winner 2024

2nd Place: Bindlestiff – Dock Street Brewery South Philadelphia in Philadelphia County

3rd Place: Barn Beer – Yorkholo Brewing Company, Mansfield in Tioga County


Category: Fruit Beers

1st Place: In Another Castle – Allusion Brewing Company, Vandergrift in Westmoreland County

2nd Place: Last Raft Raspberry Wheat Ale – Boom City Brewing Co., Williamsport in Lycoming County

3rd Place: Liopard Oir – Lavery Brewing Company, Erie County


Category: Fruit, Herb, Vegetable

1st Place: Kona Dream – Twisted Elk Brewing, Lake City in Erie County

2nd Place: OOO Spooky – Zeroday Brewing Company, Harrisburg in Dauphin County

3rd Place: Kerplunk! – Spring House Brewing Company, Lancaster in Lancaster County


Category: Specialty Spice/Herb/Veg Beer

1st Place: Emmie Vorhess – Shy Bear Brewing, Lewistown in Mifflin County

2nd Place: Maple Mistress – Saucony Creek, Kutztown in Berks County

3rd Place: Small Batch Series Ale: Pumpkin Ale – Otto’s Pub & Brewery, State College in Centre County


Category: Specialty Wood-Aged Beers

1st Place: Red Rye Revival – Aldus Brewing Company, Hanover in York County

2nd Place: Rum Barrel-Aged Jester’s Song – Pagoda Brewing Company, Reading in Berks

3rd Place: Three Kings And A Bourbon Street Wench – Yergey Brewing, Emmaus in Lehigh County


Category: Sour And Wild Ales

1st Place: Cherry Preserves Sour Ale – Locust Lane Brewing Company, Malvern in Chester County


Category: American Ambers, Browns, And Porters

1st Place: Muddy River Porter – Boom City Brewing Co., Williamsport in Lycoming County

2nd Place: Deerfoot Nut Brown Ale – Bent Run Brewing Company, Warren County

3rd Place: Allegheny Amber Ale – Bent Run Brewing Company, Warren County


Category: Smoke And Wood-Aged Beers

1st Place: “Barrel Aged” If Time Is Money – Lost Tavern Brewing Company, Bethlehem/Hellertown in Northampton County

2nd Place: Yorkholo Lager – Yorkholo Brewing Company, Mansfield in Tioga County

3rd Place: Belfast Black Smoked Porter – Lavery Brewing Company, Erie County


Category: Mixed-Style And Experimental Beers

1st Place: For The Love Of Lager: Italian-Style Pilsner – Wallenpaupack Brewing Company, Hawley in Wayne County

2nd Place: Pilsner Noctumo – Fegley’s Brew Works, Allentown/Bethlehem in Northampton County

3rd Place: Hey Bae Rosé – Pagoda Brewing Company, Reading in Berks


Category: PA Preferred

1st Place: Avery Mt. Fresh Hop DIPA – Wallenpaupack Brewing Company, Hawley in Wayne County

2nd Place: Ranch Life IPL – Olde Bedford Brewing Company, Bedford County

3rd Place: Becky’s Bistro Wild Blackberry Sour – Olde Bedford Brewing Company, Bedford County

Follow Us On Social Media

Most Popular

Related Posts

Categories

On Key

Related Posts

Tied House Abruptly Closes in Lititz

Tied House, the once-buzzworthy restaurant and event space in the heart of Lititz, has officially announced the closing of its doors. The establishment, known for